Termowizja chłodni – badanie szczelności

Ponizej przedstawiamy ciekawe wyniki pomiarów na jednej z wielu badanych przez nas chłodni w magazynach wysokiego składowania.

Badanie szczelności

Jak widać na ponizszych zdjęciach szczelność chłodni jest bardzo ważna. Badanie termowizyjne chłodni pozwala na wykrycie miejsc nieszczelności a co za tym idzie po usunięciu usterki pozwala zaoszczędzić energię niezbędną na wytworzenie odpowiedniej ilości chłodu. Badania zostały wykonane na bramie wjazdowej do chłodni – zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz.

 

Termowizja chłodni – badanie wentylatorów nawiewnych

Poniżej przedstawiono termogramy na których wykryto uszkodzone łożysko wentylatora. Taki stan przy niewielkiej ilości urządzeń może spowodować znaczny spadek mocy chłodniczej. Wczesne wykrycie awarii pozwoli na jej usunięcia przed powstaniem usterki powodującej przestój urządzenia. Na zdjęciu widać, że łożysko ma temperaturę około 75 stC. Taki stan jest niedopuszczalny – pozostałe łożyska na klimatyzatorach tej chłodni na termogramie wykazały temperaturę rzędu kilku (5-10 stopni). Podczas badań w pomieszczeniu temperatura wynosiła około 0 stopni Celsjusza.

Termowizja chłodni – badanie szczelności dachu chłodni

Poniżej przedstawiono termogramy, na których wykryto straty chłodu spowodowane nieszczelnością dachu chłodni.